Førstehjælpskursus til kørekort

Hos Østerbro Køreskole er det vores fornemste opgave at uddanne sikre og ansvarlige trafikanter. Derfor tilbyder vi et færdselsrelateret førstehjælpskursus, som er obligatorisk, hvis du vil erhverve et kørekort. Men det er ikke kun et lovkrav – vi ser det også som en mulighed for at lære livsvigtige førstehjælpskompetencer, der kan gøre en forskel, hvis uheldet er ude.

Færdselsrelateret førstehjælp og genoplivning

Førstehjælpskurset varer ca. syv timer, hvoraf fire timer er sat af til færdselsrelateret førstehjælp og de sidste tre timer omhandler genoplivning. På kurset lærer du at handle hensigtsmæssigt på et skadested, håndtere flere tilskadekomne og tage de nødvendige forholdsregler for ikke selv at komme til skade. Du vil også lære at yde basal genoplivning til en person uden vejrtrækning og livstegn samt yde førstehjælp til de typiske skader i forbindelse med trafikulykker og forebygge chok. Derudover vil du lære, hvordan du kan føre en beroligende samtale med den/de tilskadekomne.

Når kurset er slut, udleveres der et førstehjælpsbevis, der viser, at du har gennemført et færdselsrelateret førstehjælpskursus. Dette bevis er gældende et år fra udstedelsesdatoen, og inden dets udløb skal du have bestået teoriprøven, ellers skal det fornys.

Vælg holdstart & tilmelde dig her

Red liv – vær klar til at handle

Førstehjælpskurset er ikke kun en forudsætning for at erhverve et kørekort, men også en mulighed for at lære at redde liv. Uheld kan ske for enhver, og ved at være klædt på til at handle i en akut situation kan du gøre en stor forskel. Hos Østerbro Køreskole tror vi på, at den bedste måde at undgå uheld på vejene er at uddanne bilister, der er sikre og ansvarlige – både bag rattet og når de står over for en nødsituation.

Kvalificerede undervisere

Vores førstehjælpskursus er udviklet af kvalificerede undervisere med mange års erfaring inden for førstehjælp og trafiksikkerhed. Vi sørger for at tilpasse undervisningen til vores elevers niveau og behov, så du kan være sikker på at få den bedste undervisning og læring.

Hvad siger vores elever?

Pete


Effektiv generhvervelses pakke

Jeg skulle op til generhvervelse. Pakken prismæssigt var meget rimelig. Teorien kunne klares udlukkende ved at tag test prøverne på bedrebilist. Men muligheden er man kan supplere med…

Inza Amin


Jeg er kommet fra en anden køreskole…

Jeg er kommet fra en anden køreskole af, hvor jeg ikke blev lært det jeg skulle og bare blev sendt op til en prøve uden at jeg rent faktisk var klar. De tog overpris og var ikke gode underviser.

Toke Lars Bjarke


Super god og hjælpsom køreskole

Super god og hjælpsom køreskole!
De har virkelig høj fokus på den individuelle køreskole elev og ens personlige fremgang.

Tobias Munck Petersen


Fremragende køreskole

Mit forløb har været rigtig positivt og jeg har haft en rigtig god kørelærer, som har hjulpet mig til at opnå et godt niveau som bilist.

Widad Abdullah


Professionel & venlig køreskoleoplevelse

Jeg kunne ikke have ønsket mig en bedre oplevelse med Kviktrafikskole. Fra start til slut var det tydeligt, at eleven stod i centrum, og hele forløbet var præget af professionalisme.

Mikael Ali


Rigtig god kørerlærer(Masood)

Rigtig god kørerlærer(Masood), siger tingene som de er, og det får man bestemt gavn af til selve prøverne. Professionel hele vejen igennem forløbet og fornuftige priser.

Kitt Jensen


Københavns bedste køreskole.

Københavns bedste køreskole.
Jeg kan varmt anbefale kviktrafikskole.
Er lige blivet færdigt med mit kørekort.Har fået den bedste oplevelse, jeg havde Masood Ahmad som kørelærer,

Nicolai Christensen


En sand fornøjelse

Jeg generhvervede for nyligt mit kørekort med hjælp fra Masood fra Kviktrafikskole, som gjorde forløbet gnidningsfrit. Til min store glæde blev forløbet gennemført på meget kort tid, da Masood gjorde sit ypperste for at….